– 150-lecie Kółek Rolniczych i Gospodyń Wiejskich

DSC 1149m

19 listopada 2016 r. w Zabostowie Dużym uczczono jubileusz 150-lecia powstania Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Andrzej Barylski, radni i sołtysi z terenu gminy, przedstawicielki Rady Kobiet i Kół Gospodyń Wiejskich oraz pracownicy Urzędu Gminy. Gości przywitał przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Koza. Przedstawił on krótką historię powstania KR i KGW. Organizacje te jak stwierdził powstały z przekonania ludzi, że chłop sam w pojedynkę nie jest  w stanie odmienić swojego losu.

Podstawowym zadaniem KR od zawsze była edukacja rolników  i w ten sposób podniesienie wydajności w rolnictwie. Obalono mocne zakorzeniony mit „jak żelazne będą chodzić po polach to się nie będzie rodzić. Przez te 150 lat plony z hektara wzrosły 10 krotnie. Na przestrzeni dziejów panie z Kół Gospodyń Wiejskich cały czas dokształcają się na różnego rodzaju kursach m.in. kroju i szycia po gotowanie. Jest to miejsce spotkań i integracji społeczności lokalnej.

W latach 1945 – 1956 działalność KR i KGW została oficjalnie zakazana. Mimo krótkiej przerwy tradycja ta przetrwała do dziś i aktualnie funkcjonuje 22,5 tysiąca KR oraz 25,8 tysiaca KGW, które zrzeszają ponad milion członków. Po oficjalnej części odbyła się zabawa taneczna, w której uczestniczyło ponad 100 osób. Goście  w dobrych nastrojach bawili się do samego rana, chwaląc smaczne posiłki przygotowane przez panie z KGW z Zabostowa Dużego.

DSC 1149m

DSC 1150mDSC 1151mDSC 1161mDSC 1170m