– Cmentarz wojenny w Guźni

CmentarzGuznia1

W miejscowości Guźnia w zaciszu jeziora Rydwan znajduje się cmentarz wojenny, który powstał we wrześniu 1939 roku. Na cmentarzu o powierzchni 0,09 ha  pochowano 147 żołnierzy Armii Poznań,   14 ofiar ludności cywilnej poległych w 1939 roku oraz 34 ofiary zamordowane w czasie okupacji. Cały cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków Decyzją Nr 915 z dnia 21 grudnia 1992 roku.  Jest to specjalnie wydzielony cmentarz wojenny, na którym znajduje się  16 kwater z 32 białymi krzyżami. Po środku znajdują się 2 białe tablice z krzyżami. Dalej pomnik ogrodzony jest niskim płotem. U jego stóp leży druciany krzyż Virtuti Militari opleciony „koroną cierniową”. Patronat sprawują mieszkańcy wsi Guźnia, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września w Dąbkowicach oraz Szkoły Podstawowej w Jamnie.

CmentarzGuznia1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CmentarzGuznia3mentarzGuznia4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top