– 30 września mija termin spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym

NSP2021trwa

Pamiętaj! Do 30 września masz obowiązek spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Osoby, które dotąd nie wypełniły obowiązku spisowego, powinny to jak najszybciej zrobić, pamiętając, że do końca spisu pozostały 2 miesiące. Obowiązku spisowego nie wypełniło jeszcze około 55 % mieszkańców gminy Łowicz. Najdogodniejszą formą udziału w spisie pozostaje samospis. Można go wykonać o każdej porze na dowolnym urządzeniu mobilnym z podłączeniem internetowym, w domu lub w Urzędzie Gminy Łowicz w godz. od 7.00 do 15.00.

Nie odkładaj spisu na ostatnią chwilę.
Obowiązku spisowego można dopełnić drogą internetową lub telefoniczną do momentu aż skontaktuje się z Tobą rachmistrz spisowy. Jeśli rachmistrz zadzwoni lub odwiedzi nas w domu, zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań nie możesz odmówić mu przekazania danych. Należy się zgodzić na rozmowę i przekazać wymagane informacje. Pamiętajmy, że jego podstawowym zadaniem jest udzielnie nam pomocy i wsparcia w wypełnianiu formularza.

Nie warto czekać z udziałem w spisie do końca września.

Na terenie Gminy Łowicz pracuje 3 rachmistrzów. Ich tożsamość można potwierdzić w Urzędzie Gminy Łowicz lub na stronie www.spis.gov.pl. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny. Cała procedura spisu trwa ok 5-10 minut i zadawane są m.in. pytania o powierzchnię mieszkania, wykształcenie czy zawód i miejsce pracy. Nie ma pytań dotyczących zarobków czy posiadanego majątku.
Należy pamiętać, że biorąc udział w spisie mają Państwo wpływ na przyszłość swoją i swoich bliskich. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Dane spisowe będą bowiem wykorzystywane przez kolejnych 10 lat  m.in. przy podejmowaniu decyzji o rozbudowie dróg, szkół, przedszkoli, bibliotek, dostępności do wielu usług publicznych, czy podziale środków na lokalne inwestycje.

Dlatego nie czekaj – spisz się już teraz!