– Gmina Łowicz na starej fotografii

Klewków1951r m

Klewków1951r mZbiórka starych fotografii , dokumentów i innych pamiątek o wartości historycznej dotyczących terenu Gminy Łowicz

Urząd Gminy Łowicz przystąpił do realizacji projektu „Zachowanie lokalnego dziedzictwa poprzez wydanie albumu o gminie Łowicz” współfinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem projektu jest zachowanie i prezentacja walorów kulturowych i historycznych gminy.

Postawa, mądrość i zaradność mieszkańców sprawiły, że pomimo rożnych okresów w burzliwej historii Polski jesteśmy razem i tworzymy naszą tradycję.

Powinniśmy jednak wybiegać także w przyszłość i próbować ocalić spuściznę przodków dla przyszłych pokoleń mieszkańców gminy Łowicz. Stare, zakurzone, czasami zapomniane i przetrzymywane na strychu pamiątki mogą okazać się prawdziwym skarbem i świadczyć o dorobku i tradycji naszej społeczności.

            Jeżeli posiadacie Państwo stare zdjęcia obrazujące życie codzienne Księżaków, architekturę łowickich wsi, uroczystości gminne, sołeckie, parafialne lub wydarzenia rodzinne albo pocztówki, dokumenty, mapy, cenzury szkolne lub inne pamiątki z okresu 1900-2000, które mają wartość historyczną, czy choćby sentymentalną,  możecie Państwo włączyć się w realizację projektu i ocalić je od zapomnienia. Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy do przejrzenia rodzinnych albumów i archiwów w poszukiwaniu pamiątek związanych z historią, kulturą, obrzędowością i zwyczajami panującymi w XX wieku w naszych sołectwach. Pozyskane w drodze zbiórki publicznej materiały zostaną zdygitalizowane i posłużą do przygotowania wydawnictwa albumowego o gminie Łowicz.

            Prosimy o dostarczanie zdjęć i innych materiałów archiwalnych do Urzędu Gminy Łowicz (pokój nr 19) lub przekazanie ich za pośrednictwem sołtysów, radnych czy szkół. Do zdjęć prosimy dołączyć następujące informacje: imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela, krótki opis, co przedstawia zdjęcie oraz z jakiego okresu pochodzi. Pozyskane materiały zostaną poddane obróbce cyfrowej i opisane, a następnie zwrócone właścicielom.

            Wszystkim  z góry dziękujemy za pozytywny odzew na naszą propozycję w imieniu dawnych, obecnych i przyszłych mieszkańców gminy Łowicz. Premiera albumu nastąpi w sierpniu 2020 roku.

Back to top