– Ostrzeżenie o silnym wietrze

Znak A 19
Znak A 19Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed prognozowanym wystąpieniem  na terenie województwa łódzkiego w dniu dzisiejszym czyli 5 .10.2017 w godzinach 17:00-24:00 silnego wiatru o średniej prędkości ok. 50 km/h oraz porywach nawet do 130 km/h i  wskazuje konieczności zapewnienia sobie oraz najbliższym schronienia, przygotowania się na czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, a także zabezpieczenia mienia, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone lub, porwane przez wiatr, mogłoby stwarzać wtórne niebezpieczeństwo

 

Zalecamy zapoznanie się z poniższymi zasadami postępowania w przypadku występowania silnych wiatrów:
1. Śledzić komunikaty nadawane przez lokalne i ogólnokrajowe media.
2. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna i drzwi balkonowe. Pamiętajmy też o tym, aby zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub schować meble ogrodowe i inne rzeczy znajdujące się na terenie naszej posesji.
3. Jeśli to możliwe, nie parkujmy samochodów pod konarami drzew, liniami energetycznymi, kominami, tablicami reklamowymi i w pobliżu starych budynków. Jadąc samochodem należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie na drogach, wzdłuż których stoją drzewa i słupy.
4. Jak najmniej wychodzić z mieszkania. Poza budynkami dobrze jest chronić się w bezpiecznych miejscach, unikać przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, banerami reklamowymi i wzdłuż ścian starych budynków.
5. Gdy dostrzeżemy uszkodzoną sieć energetyczną lub jakąkolwiek instalację, pod żadnym pozorem nie wolno naprawiać jej na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze (pogotowie energetyczne: 991).
6. Podporządkować się zaleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
7. W razie wypadku, awarii lub zdarzenia spowodowanego silnymi podmuchami wiatru informować służby: a. numer alarmowy 112, b. straż pożarną tel. 998, c. pogotowie ratunkowe tel. 999, d. pogotowie energetyczne tel. 991, e. policję tel. 997. Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z poradnikami RSO. http://www.lodz.uw.gov.pl/
 
Back to top