– Dożynki Gminne 2018

Piękne, kolorowe wieńce dożynkowe przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy Łowicz budziły zachwyt wszystkich przybyłych na uroczystość gminnych dożynek w Zielkowicach 2 września.
Starostami dożynek byli  Iwona Więcek i Piotr Lebioda. Gości przywitał Grzegorz Koza prezes Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Łowiczu.
Podczas tegorocznych dożynek pogoda dopisała i choć słońca w tym roku było aż nadto, to w ten szczególnych dzień wszyscy cieszyli się ze słonecznej aury.

Cała uroczystość odbywała się przy Domu Ludowym w Zielkowicach. Mszę świętą odprawił proboszcz łowickiej katedry Robert Kwatek i bp Wojciech Osial. Biskupa mieszkańcom nie trzeba przedstawiać, bo jest człowiekiem stąd, z samych Zielkowic.

W wystroju wieńców dożynkowych dominowała podobizna Matki Boskiej Częstochowskiej, ale także biało – czerwone barwy. Przygotowały je koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy wsi: Zabostowa Dużego i Małego, Zielkowic Pierwszych, ul. Chełmońskiego w Łowiczu, Zielkowic, Świeryża Pierwszego i Drugiego, Strzelcewa, Szczudłowa, Wygody, Świąc, Popowa, Placencji, Niedźwiady, Bochenia, Jastrzębi, Dąbkowic  Górnych, Guźni, Jamna, Klewkowa, Małszyc, Ostrowa, Otolic, Zawad, Parmy i Pilaszkowa. Wszyscy otrzymali w podziękowaniu dyplomy za uczestnictwo.
Dożynki gminne przebiegały w przyjaznej i radosnej atmosferze. Wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zielkowicach, których występ nagrodzono brawami. Ze względu na upał strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielkowicach częstowali wszystkich uczestników dożynek wodą. Dla wszystkich przybyłych przygotowany był w namiotach poczęstunek, a na najmłodszych czekały dodatkowo atrakcje: malowanie twarzy i dmuchańce. Na drodze głównej stały figury zrobione z balotów słomy: kot, gospodarz i świnka. Kolorytu imprezie dodawały stroje mieszkańców Zielkowic, którzy poprzebierali się w dawne stroje siewców, żniwiarzy i pobieraczek.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z dożynek w Zielkowicach

 

 

 

 

Back to top