Gmina Łowicz leży w szerokim pasie Niziny Środkowomazowieckiej, w północno – wschodniej części Województwa Łódzkiego, w centrum Powiatu Łowickiego. Gmina otacza „pierścieniem” Miasto Łowicz – odrębną jednostkę samorządu terytorialnego, na terenie której, zlokalizowany jest Urząd Gminy Łowicz. Od północy gmina sąsiaduje z Gminą Chąśno i Kocierzew Południowy, od wschodu z Gminą Nieborów, od południa z Gminą Domaniewice i Łyszkowice, a od zachodu z Gminą Bielawy i Zduny.
Gmina Łowicz jest gminą wiejską, obejmującą 27 miejscowości. W granicach administracyjnych gminy położone są następujące sołectwa: Bocheń, Dąbkowice Dolne, Dąbkowice Górne, Guźnia, Jamno, Jastrzębie, Klewków, Małszyce, Niedźwiada, Mystkowice, Ostrów, Otolice, Parma, Pilaszków, Placencja, Popów, Strzelcew, Szczudłów, Świące, Świeryż Pierwszy, Świeryż Drugi, Wygoda i Urbańszczyzna, Zabostów Duży, Zabostów Mały, Zawady, Zielkowice. Gmina zajmuje powierzchnię 133 km2.
Gmina Łowicz jest gminą typowo rolniczą. Grunty klas I-III na terenie gminy Łowicz zajmują 2 126,93 ha, natomiast powierzchnia całkowita gminy wynosi 13 308,85 ha. W związku z powyższym udział gruntów klas I-III w powierzchni całej gminy jest równy 15,98%. Te obszary są objęte szczególną ochroną w ramach polityki przestrzennej gminy, co odzwierciedla ich kluczową rolę w lokalnym rolnictwie oraz znaczenie dla gospodarki opartej na działalności rolniczej. Natomiast lasy oraz grunty zadrzewione i zakrzewione na terenie gminy zajmują powierzchnię równą 1 509,47 ha, co stanowi 11,34% powierzchni całkowitej gminy. Brak uciążliwego przemysłu oraz bliskość form ochrony przyrody wpływa na wysokie walory przyrodnicze gminy. Szata roślinna jest zróżnicowana, co wiąże się z występowaniem blisko siebie terenów rolnych, leśnych oraz obszarów wysoce cennych przyrodniczo i krajobrazowo. Najcenniejsze pod względem bioróżnorodności tereny skupia południowo-wschodnia i centralna część gminy, gdzie zlokalizowane są główne kompleksy leśne. Największe kompleksy leśne znajdują się w okolicach miejscowości: Wygoda, Zawady i Otolice. Na pozostałym obszarze występują mniejsze kompleksy.
Na terenie gminy Łowicz znajdują się: Obszar Chronionego Krajobrazu Pradoliny Warszawsko – Berlińskiej, Obszar Natura 2000 Pradolina Bzury-Neru, Obszar Natura 2000 Pradolina Warszawsko – Berlińska oraz pomnik przyrody w Niedźwiadzie.
Na terenie gminy Łowicz znajdują się Domy Ludowe w miejscowości Bocheń, Dąbkowice Górne, Dąbkowice Dolne, Guźnia, Jamno, Jastrzębia, Klewków, Małszyce, Mystkowice, Niedźwiada, Ostrów, Otolice, Parma, Pilaszków, Placencja, Popów, Szczudłów, Świące, Strzelcew, Świeryż Pierwszy, Świeryż Drugi, Wygoda, Zabostów Duży, Zawady, Zielkowice. Ponadto funkcjonują tu 4 boiska do piłki nożnej (w Jamnie, Wygodzie, Niedźwiadzie i Placencji) oraz boisko wielofunkcyjne „ORLIK”, które znajduje się przy Szkole Podstawowej w Popowie i zadaszone boisko przy Szkole Podstawowej
w Wygodzie.
Atrakcje turystyczne na terenie Gminy Łowicz to przede wszystkim Izba Pamięci z I Zjazdu Związku Nauczycielstwa Polskiego w 1905 r. w Pilaszkowie, Cmentarz Wojenny w Guźni k. Jeziora Rydwan na którym pochowano 147 żołnierzy Armii Pomorze poległych w Kampanii Wrześniowej oraz Izba Pamięci Środowiskowej działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Bocheniu. Gmina posiada walory przyrodniczo-kulturowe, które mogą być podstawą do rozwoju funkcji turystyczno-wypoczynkowej. Na tym terenie znajdują się liczne zabytki mające znaczenie dla środowiska kulturowego. Są to głównie wiekowe obiekty mieszkalne, gospodarcze i sakralne znajdujące się na obszarze gminy, których zachowanie posłużyć może jako pamiątka dawnego budownictwa, dokumentująca rozwój i dzieje gminy.
Na terenie gminy Łowicz funkcjonują:
- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września w Dąbkowicach Dolnych;
- Szkoła Podstawowa w Jamnie;
- Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie;
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Popowie;
- Szkoła Podstawowa w Wygodzie;
- Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Zielkowicach;
- Gminny Żłobek „Kubusiowy Zakątek” w Popowie;
- Gminna Biblioteka Publiczna w Bocheniu z filią w Zawadach;
- 14 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, zlokalizowane w: Pilaszkowie, Świeryżu Drugim, Bocheniu, Zielkowicach, Klewkowie, Niedźwiadzie, Zawadach, Parmie, Wygodzie,
Ostrowie, Jamnie, Popowie, Zabostowie Dużym i Mystkowicach;
- 5 Ludowych Zespołów Sportowych (Dar Placencja, Zryw Wygoda, Naprzód Jamno, Olimpia Niedźwiada, Victoria Zabostów);
- Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych skupiający w swoich strukturach Koła Gospodyń Wiejskich;
- Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Tacy Sami”, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Parmie.